WIBOR czy WIRON

Narodowa Grupa Robocza podjęła decyzję, że wskaźnik referencyjny WIBOR mający prawie 30 lat będzie ważny do 31.01.2024r. Od 01.01.2025 zostanie zastąpiony nowym wskaźnikiem referencyjnym WIRON. Instytucje finansowe mają więc niewiele czasu, aby przygotować się do tej zmiany. Mimo tego, że wiele instrumentów finansowych, np. obligacje korporacyjne WIRON ominie, to szykuje się nam się prawdziwa rewolucja. Rządzący oświadczyli, że problemów nie będzie, bo zmiany będą automatyczne, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Zmiany będą wymagały dużych prac w systemach informatycznych, dokumentacji, komunikacji z klientami, realizacji strategii zarzadzania ryzykiem i procesach operacyjnych.

WIRON będzie stosowany w :
1. Instrumentach finansowych (np. w pochodnych, czy papierach dłużnych);
2. Umowach finansowych, w rachunkach bieżących inwestycyjnych czy obrotowych, funduszach inwestycyjnych (np. w opłatach za zarządzanie).

Rewolucja dotknie gigantycznych pieniędzy:
1. Instrumentów pochodnych o wartości zdecydowanie powyżej 2 bln zł
2. Kredytów hipotecznych o wartości około 500 mld zł
3. Kredytów korporacyjnych o wartości 200 mld zł

Zmiany WIBOR na WIRON zostaną wprowadzone automatycznie według radców prawnych w zakresie instrumentów, w których stosuje się BMR:
1. Określenia kwoty przypadającej do zapłaty z tytułu instrumentu finansowego lub umowy kredytu konsumenckiego, bądź hipotecznego o ile kredytobiorca jest konsumentem
2. Strony umowy kredytu konsumenckiego, bądź hipotecznego dla której indeks stanowi odniesienie
3. Oferowanie stopy procentowej kredytu obliczanej jako spread lub marża ponad indeks
4. Emitowanie instrumentów finansowych zdefiniowanych w unijnej dyrektywie dotyczącej rynku instrumentów i produktów finansowych (MiFID II) będących w obrocie w systemie obrotu
5. Pomiar wyników funduszu inwestycyjnego w celu śledzenia stopy zwrotu indeksu, określenia alokacji aktywów z portfela lub obliczanie opłat za wyniki.

Według radców prawnych w pozostałym zakresie, w tym obligacjach niepublicznych wymagana będzie ręczna ingerencja w dokumentację, a w przypadkach obligacji w warunki emisji.

Prezes Zarządu FPC International
Specjalista z 30 letnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-inwestycyjnej

Ryszard Jurkowski