Kto jest prawdziwie bogaty?

1. Gdy do mojego domu w Sandomierzu przychodził raz na jakiś czas żebrak w łachmanach, którego wszyscy znaliśmy, bo mieszkał w ruderze blisko nas, mama kazała dawać mu 20 groszy. Brał, bardzo dziękował. Gdy zmarł, a żył w brudzie i chłodzie, znaleziono u niego gigantyczną sumę pieniędzy, tak dużą, że na owe czasy nikt takich nie posiadał. Mimo, że miał tak dużą sumę pieniędzy, dolary, marki, złotówki, czy był bogaty?

2. Rabin Yose zawsze powtarzał kto jest bogaty: „Ten, kto ma łazienkę obok jadalni.”

3. Gdy jechałem do mojej babci, a przed wojną babcia i dziadek posiadali największe gospodarstwo we wsi, to zauważyłem, że na wsi wszyscy jedli to samo: na śniadanie biały barszcz z ziemniakami, na obiad zupa ziemniaczana i kluski z serem „zdobione” skwarkami ze słoniny, a na kolację chleb z jeszcze ciepłym, świeżo udojonym mlekiem. Wszyscy we wsi mieszkali w drewnianym domu, a dach był kryty słomą. Byłem jednak pośmiewiskiem kolegów, bo w pokoju i komorze podłoga była z desek, a wszyscy we wsi mieli na podłogach klepisko. Śmiali się twierdząc, że z klepiskiem nie ma roboty, a podłogę z desek trzeba myć i konserwować. Podłoga z desek to głupota. Posiadanie czegoś nie dla każdego więc oznacza bogactwo.

4. Znany rabin Meier twierdził, że: „Ten, kto z własnej potrzeby czerpie wewnętrzy spokój, jest bogaty.”

5. Zadali pytanie ubogiemu, bezdomnemu człowiekowi, kto według niego jest bogatym człowiekiem? Odpowiedział, że bogaty, to ten, którego stać na trochę mleka, kawy i nieco chleba z odrobina masła.

6. Człowiek bogaty to ten, który nigdy nie zapomina dlaczego początkowo chciał być bogaty.

7. Mój ojciec mawiał: „ Jeśli mój syn będzie sprzątał ulice, to będę mówił: to jest mój syn, wykonuje bardzo pożyteczną pracę, ale jeśli mój syn założyłby mundur policjanta, księdza lub wojskowego, to się go wyprę, bo to nie jest praca, a służba, a na służbie człowiek nie może być szczęśliwy i nigdy niczego się nie dorobi.”

8. Mój wujek twierdził, że nie będzie bogatym człowiekiem ktoś, kto nie ma z kim podzielić się swoim bogactwem.

9. Moja babcia mówiła: „Człowiek jest tak bogaty, jak dużo bogactwa po nim zostaje, a największym bogactwem jest dobra opinia.”

10. Można być człowiekiem bogatym, a mieć niewiele, a można mieć bardzo dużo pieniędzy i być biednym.

Prezes Zarządu FPC International
Specjalista z 30 letnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowo-inwestycyjnej

Ryszard Jurkowski